We wpisie przeczytasz:
Samsung Galaxy Note 4 (32GB) SM-N910C
Jak opisać go w kilku słowach? 6-calowy, cieniutki o bardzo wytrzymałej baterii, niezawodny w pracy i podróży – mój Samsung Galaxy Note 4. Jak zaczęła się nasza przygoda?
Samsung już z samej nazwy kojarzył mi się z „Szajsungiem”. Myślałam, że będę ostatnią osobę, która będzie korzystała ze smartphone’a (smartfona – dla niektórych) tej firmy. Zakochana byłam w Nexusach. Niestety, okazało się, że Nexus 5 nie spełniał moich oczekiwań. Mąż wtedy zaproponował mi Samsung Galaxy Note 4. Stwierdziłam, że go potestuję przez tydzień, góra dwa tygodnie. Moje testy już trwają 7 miesięcy. A w związku z tym, że niedługo ten model może zostać wyparty przez Samsung Galaxy Note 5, postanowiłam napisać kilka słów.
Wygląd i zawartość pudełka
Pudełko wygląda jak pudełko. W miarę eleganckie opakowanie wykonane z ekologicznego materiału – papieru. Wewnątrz telefon, słuchawki, wymienne gumy na słuchawki, bateria, ładowarka, karta gwarancyjna, instrukcja obsługi, czyli wszystko co standardowo powinno się znaleźć.
Samym wyglądem zewnętrznym telefon nie zachwyca. Jest biały, smukły i tyle. Zalety wizualne dostrzegam dopiero zestawiając go z innym modelem np. Nexus 6, przy którym wygląda pięknie. Oba telefony są 6-calowe, jednak Samsung Galaxy Note 4 wygląda o wiele smuklej. Jest mniejszy (od Nexusa 6).
6-calowy wyświetlacz
Smartfon z 6-calowym wyświetlaczem ma zalety i wady. Zalety z pewnością odkryją osoby, które wykorzystują telefon również do pracy. Duży wyświetlacz pozwala mi na sprawniejszą analizę statystyk, napisanie postów, zrobienie notatek służbowych. Korzystanie ze stron w wersji tradycyjnej (niestety wciąż wiele serwisów nie ma responsywnej czy też mobilnej strony WWW), a także korzystanie z FB w wersji desktopowej – w aplikacji nie wszystko można zrobić. Eliminuje też potrzebę noszenia ze sobą tabletu (w moim przypadku 7-calowego), co pozwala na wygodniejszą lekturę w drodze.
Z drugiej strony wielkość jest wadą. Telefon nie mieści się do każdej kieszeni i zwykle muszę brać ze sobą torebkę. Jest to uciążliwe, szczególnie podczas rekreacji np. jazda na rowerze, rolki czy spacer z potomkiem, za którym trzeba biegać). Ciężko jest też znaleźć bike holder w przystępnej cenie dla tak dużego urządzenia.
Wytrzymałość baterii, ładowarka i ładowanie
Duży wyświetlacz wiąże się również z dużym z użyciem baterii. Jak to wygląda w przypadku tego modelu?
Samsung Galaxy Note 4 ma domyślnie dołączoną baterię Li Ion o pojemności 3220 mAh. Czy to dużo, czy mało dla tak dużego urządzenia ciężko mi powiedzieć. Dla porównania dodam, że Nexus 6 ma tej samej klasy baterię o takiej samej pojemności, a iPhone 6 Plus 2915 mAh.
Wiem za to jak to wygląda w praktyce. Smartphone ładuję codziennie. Wychodzę do pracy z baterią na 100%. Po drodze mam cały czas włączony Internet, GPS. Zwykle włączam dodatkowo Endomondo, w tle chodzi SkyCash, a w kolejce dokształcam się z wykorzystaniem aplikacji edukacyjnych z wykorzystaniem dźwięku. Oprócz tego mam włączone powiadomienia, gdyż cały czas pracują takiej aplikacje jak: Facebook, Twitter, Snapchat, Skype, E-mail służbowy, prywatny oraz Gmail. Często w ciągu dnia również włączam mapę Google i nawigację. W pracy zwykle na 8 godzin wyłączam Endomondo, ale pozostałe aplikacje nadal chodzą. Następnie jest powrót do domu. Czasami zrobię jakieś zdjęcie. Kiedy wchodzę po całym dniu do domu (ok. 10 – 11 godzin) zostaje mi jeszcze ok. 30% baterii. Wtedy podłączam urządzenie do ładowania.
Ładowanie…
Do Samsunga Galaxy Note 4 dołączona została specjalna ładowarka, które umożliwia tzw. Szybkie ładowanie. Zwykle naładowanie całego telefonu od 30% do 100% zajmuje mi ok. 40 minut. Czasami muszę szybko podładować telefon, więc dzięki tej opcji szybkiego ładowania w ciągu kilku minut mogę podnieść wskaźnik baterii o kilka lub czasami kilkanaście procent.
I tutaj mała uwaga. W domu mamy taki zwyczaj, że jedną ładowarkę potrafimy wykorzystać do kilku różnych telefonów/urządzeń. I tu należy uważać. Wejścia w każdym telefonie są takie same (z wyjątkiem iPhone), ale ładowanie innego urządzenia tą ładowarką grozi jego przegrzaniem. Nie wiem do końca dlaczego, ale obawiam się o swój sprzęt i więcej nie próbuję.
Rysik S Pen Samsung Galaxy Note 4
I to jest to, co mi się w tym modelu bardzo podoba. Wbudowany rysik po prostu ułatwia pracę. Nie muszę mieć ze sobą żadnego pena do urządzeń dotykowych. Po prostu używam rysika. Dodatkowo zdarzyło mi się robić odręczne notatki na wykonanych screenach. Świetna sprawa i fajna zabawa.
Zdjęcia i filmy
W teorii nie jest to najważniejsza funkcja w telefonie, ale bardzo przydatna i chętnie z niej korzystam. Producent chwali się świetnymi parametrami obu aparatów: przedniego i tylnego. Mi same parametry dużą nie mówią, więc zdjęcia oceniam dopiero po wykonaniu lub w trakcie. Pstryknięcie mogę wykonać na dwa sposoby: na ekranie lub dolnym przyciskiem głośności.
Selfie z Samsungiem…
Z przodu jest obiektyw o rozdzielczości 3,7 Mpix i przesłonie f / 1,9. Ponoć ma robić świetnej jakości Selfie. W praktyce jest tak, że na autoportretach zrobionych przez Samsungi wygląda się zawsze dobrze. Mają wbudowane filtry upiększające moją facjatę. Co ma jeden minus, aparat nie spełnia funkcji lusterka. Niedoskonałości praktycznie nie widać, choć do Lumii 930 jeszcze mu daleko (tam jest możliwość wyszczuplenia). Niestety, w Snapchacie te filtry automatycznie nie działają.
Aparat tylny
Producent podaje: „Z tyłu – aparat Smart OIS 16 Mpix”. Hm… a więc tak zdjęcia lepsze niż w przeciętnym smartphonie. Mówiąc prosto – zdjęcia są przyzwoite. Do iPhone 6 jeszcze mu daleko, do dobrego aparatu fotograficznego również. Najlepiej zdjęcia wychodzą w słoneczne dni, na dworze. W domu przy dobrym oświetleniu, zdjęcia są także OK. Kiedy jest ciemno i używamy lampy błyskowej, to jakość zdjęć porównam do takiej standardowej małpki.
Szybkość wykonania zdjęcia jak na smartphone też jest OK, ale iPhone 6 robi zdjęcia szybciej.
Domyślnie aparat ma wbudowanych 7 trybów zdjęciowych:
- Auto
- Upiększanie twarzy (w selfie domyślnie)
- Selfie z tyłu
- Wybierz pole ostrości
- Panorama
- Powolny ruch
- Szybki ruch
Film
Nagrywanie filmów możliwe dzięki zasobom aparatu. Bardzo fajnie, że w trakcie nagrywania filmu można również zrobić zdjęcie. Jakość filmu – całkiem niezła.
Zawieszanie…
Kto ma telefon z Androidem, który jeszcze nigdy się nie zawiesił? No właśnie… Tak Samsung Galaxy Note 4 zawiesił mi się 2 razy w ciągu 7 miesięcy. Dość często mam brak odpowiedzi od niektórych aplikacji tj. Facebook. Czasami wyrzuca mnie z aplikacji podczas robienia zdjęcia lub rozpoczęcia nagrywania filmu. A czasami zawiesza mi się połączenie sieciowe i muszę zresetować telefon.
Samsung Galaxy Note 4 i Play
To akurat akapit dla użytkowników sieci Play. Jednym z powodów, dla których korzystam z tego smartphone’a jest dobra współpraca z siecią, w której mam abonament. Wbrew pozorom zasięg 4 sieci nie jest atutem, ponieważ nie każdy telefon radzi sobie z tym „zwielokrotnionym” zasięgiem.
Samsung Galaxy Note 4 radzi sobie z tym „problemem” całkiem dobrze. Przy zmianie operatora z Play np. na T-Mobile automatycznie przełącza mnie na tzw. Roaming Krajowy i przy okazji pozwala na dalsze korzystanie z Internetu (zwykle maksymalnie do 3G). Jeżeli wydaje się Wam, że to nic nadzwyczajnego to się mylicie.
Nexus 5 – przełączanie między operatorami katastrofa. Czasami bez zasięgu byłam przez kilka minut. O internecie mogłam pomarzyć. Kiedy tylko zostałam przełączona na Roaming Krajowy, traciłam możliwość korzystania z przesyłu danych. Jedynym rozwiązaniem było wyłączenie Roamingu Krajowego u operatora, z tymże wtedy w połowie mieszkania nie miałam zasięgu.
Nokia Lumia 930 – ten sam problem…
Dane producenta:
System: Android
Wymiary: 153,50 x 78,60 x 8,50 mm
Waga: 176 g
SIM: 1 karta Micro SIM
Sieci: 2G GSM, 3G WCDMA, 4G LTE FDD
Wersja USB: 2.0
Rozdzielczość Wyświetlacza: 2560 x 1440 (Quad HD)
Wielkość Wyświetlacza: 5.7″ (143.9mm)
Technologia/Głębia kolorów: sAMOLED/16M
Procesor: 2.7GHz, czterordzeniowy
Aparat: Wideo (UHD 4K (3840 x 2160), 30 klatek/sekundę), Aparat tylny (CMOS 16.0 Mpix, lampa błyskowa, autofocus), aparat przedni (CMOS 3.7 Mpix)
Czujniki: Akcelerometr, Barometr, Czytnik linii papilarnych, Czujnik żyroskopowy, Czujnik geometryczny, Czujnik gestów, Czujnik pola magnetycznego, Pulsometr, Czujnik zbliżeniowy, Czujnik RGB, UV Sensor
Odtwarzanie Video: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
Odtwarzanie audio: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA
Podsumowanie
Bardzo dobry telefon. Spełnia swoją rolę. Jestem zadowolona, choć czasami zastanawiam się nad trochę mniejszym urządzeniem. Niestety, cena nie należy do najniższych, ale z drugiej strony to też nie jest telefon z najniższej półki. Koszt tego modelu nadal wynosi ponad 2000 złotych. Cena iPhone 6 plus zaczyna się od 3000, a Nexus 6 można dostać nawet poniżej 2 000.
Moja Ocena:
Wygląd : 5/5
Bateria: 5/5
Aparat: 4,5/5
Cena: 4,5/5
Użytkowanie: 4,5/5 (zawieszanie)
Razem: 4,7