Home Do domu i ogrodu Wertykulator / aerator elektryczny Stiga SV 415 E

Wertykulator / aerator elektryczny Stiga SV 415 E

przez NaZakupy.net
0 komentarz
Wertykulator / aerator Stiga SV415E

Elektryczny wertykulator / aerator Stiga SV 415 E  – kompaktowe urządzenie elektryczne do przeprowadzania głównie wertykulacji (skaryfikacji), czyli oczyszczania trawnika. Posiada też dodatkową funkcję aeracji (po zmianie wałka). Jednak aeracja nie jest zbyt głęboka i raczej dotyczy warstwy powierzchniowej. Wertykulator elektryczny Stiga SV 415 E ma moc 1500 W, płynną regulację głębokości pracy (wertykulacja trawnika), 50 litrowy kosz i dwa wymienne wałki (jeden z ostrzami a drugi ze sprężynami).

 

Początek wiosny to czas porządkowania trawnika po zimie. Można też nic nie robić tak jak to było przez ostatnich kilka lat w moim przypadku, ale wtedy trawnik przeistacza się w pole mchu… I już nie musimy używać kosiarki 🙂 . Dlatego, aby trawnik był trawiasty 🙂 trzeba wykonywać wertykulacje… Na rynku jest wiele elektrycznych wertykulatorów… od najtańszego wyrobu z Lidla (około 300 PLN) przez polskie marki zamawiające produkcję w Chinach (wertykulatory w cenie 400 – 500 PLN) po urządzenia bardziej renomowanych marek jak Bosch, Makita czy Stiga. Jednak i w tym wypadku całe urządzenia (wertykulator) lub komponenty mogą również być produkowane w Chinach co nie jest złe ponieważ wszystko zależy od linii produkcyjnej i zamawiającego (czy zależy mu na jakości wyrobu).

Po przewertowaniu w Internecie wielu opinii o różnych wertykulatorach oraz telefonicznych rozmowach z dystrybutorami, zdecydowałem się na średnią półkę czyli wertykulator SV 415 E firmy Stiga. Urządzenie kupuje się w kartonie i wymaga złożenia. Nie jest to trudne i zajmuje ok 30 minut. Wertykulator ten posiada silnik elektryczny o mocy 1500W  co jest wystarczające na przydomowe trawniki  i bez problemu przeprowadzi się nim wertykulację na kilkuset metrach kwadratowych trawnika. Silnik elektryczny ma tę przewagę, że nie wymaga zbytniego zaangażowania w obsłudze i serwisowaniu. Minusem jest kabel elektryczny (przedłużacz). Tu trzeba bardzo uważać, aby kabel przypadkiem nie trafił pod noże wertykulatora. Ograniczeniem może być też brak gniazdek w odpowiedniej odległości od terenu na którym chcemy prowadzić prace (20-30 metrowy kabel zasilający może nie być wystarczający). Wertykulator elektryczny jest też o wiele tańszy od spalinowego. Wybór urządzenia zależy od zasobności naszego portfela i powierzchni trawnika.

Wertykulator Elektryczny

Praca z wertykulatorem Stiga SV 415 E

Wertykulator  Stiga SV 415 E użyłem na około 300 m2 trawnika. Urządzenie pracowało szybko… nawet za szybko. Powierzchnia trawnika była nierówna a sam trawnik zaniedbany dlatego odpadów: mchu, liści, resztek ściętej trawy z poprzedniego sezonu była olbrzymia masa. Urządzenie poradziło sobie z tym bez problemu. Więcej czasu i sił kosztowało mnie zebranie tych odpadów z trawnika niż sam proces wertykulacji. Oczywiście 50 litrowy kosz nie spełnił swojego zadania. Gdy był już w połowie zapełniony urządzenie się zapychało i wałek z nożami przestawał się obracać co groziło zatarciem silnika. Sprawę rozwiązuje zdjęcie kosza – wtedy wszystkie odpady pozostają za wertykulatorem. Niestety to powoduje dość duży problem z bezpieczeństwem. Jeżeli trawnik jest zaniedbany i w darni jest wiele kamieni czy szkła to te ciężkie rzeczy zostają wyrzucone z dużą siłą wprost na nogi osoby obsługującej urządzenie. Wyrzut jest silny i może osiągnąć wysokość nawet 1 metra. Dlatego konieczna jest wtedy ochrona nóg. Innym rozwiązaniem jest zablokowanie klapy chroniącej wylot.

Trawnik po wertykulacji / Wertykulator elektryczny Stiga SV 415 E

Trawnik w trakcie wertykulacji / Wertykulator elektryczny Stiga SV 415 E (wiosna 2017)

Minusem kosza jest też to, że nie jest on zbyt solidnie wykonany. Oczywiście całe urządzenie ma skorupy z plastyku. Kosz jednak składa się z dwóch części. W moim przypadku musiałem go opróżniać po przejechaniu 4-5 metrów. Ciągłe zdejmowanie i zakładanie doprowadziło do tego że po 2h pracy rączka kosza urwała się i obsługa kosza po tym zdarzeniu była już niewygodna i bardzo męcząca. Chciałem nawet to zareklamować… ale z braku czasu tego nie zrobiłem. Będę musiał przykręcić rączkę metalową śrubą… mam nadzieję, że to wytrzyma dłużej.

Wertkulator Stiga - urwany uchwyt kosza na odpady

Wertkulator Stiga – urwany uchwyt kosza na odpady

Reasumując wertykulator Stiga SV 415E nadaje się do przydomowych / działkowych prac. Na pewno jest idealny na równych powierzchniach do kilkuset metrów kwadratowych. Minusem jest kosz na odpady, który jest kiepsko wykonany i szybko ulega awarii (urwana rączka).

 

Może Cię zainteresuje

Zostaw komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.