Home Wszystkie TESCO opuści polski rynek?

TESCO opuści polski rynek?

przez NaZakupy.net
0 komentarz

 

Według doniesień mediowych TESCO rozważa wyjście z polskiego rynku a także z z trzech innych krajów Europy Środkowej – z Węgier, Słowacji i Czech. Wszystko spowodowane jest olbrzymią stratą grupy Tesco w ostatnim roku fiskalnym, która wyniosła ponad 6 mld funtów brytyjskich. Drugim powodem wynikającym już z naszego rodzimego rynku to ostra konkurencja ze strony dyskontów (Biedronka, Lidl itp.) co przekłada się na spadek przychodów Tesco w Polsce.

Tesco Polska / fot. nazakupy.net

Tesco Polska / fot. nazakupy.net

Z powodu problemów finansowych Tesco sprzedało już swoją sieć w Korei Południowej. Szuka też nabywców na swoją firmę doradczą Dunnhumby. Wg brytyjskiej prasy decyzja o pozbyciu się sieci sklepów w Polsce jest bliska podjęcia przez zarząd firmy.

Na początku tego roku Tesco Polska zrezygnowała w kilkunastu marketach z pracy całodobowej. Zlikwidowano też kilkanaście najmniej rentownych sklepów. Z drugiej strony w wielu marketach wielkopowierzchniowych wprowadzona nowe działy i asortyment.

Czy sprzedaż sieci w Polsce jest możliwa? Aktualnie Tesco w naszym kraju ma 442 sklepy, 58 centrów handlowych i 30 stacji paliw. Nie ma takiego gracza na polskim rynku, który byłby w stanie kupić całą sieć, Zresztą nie zgodziłby się na to UOKiK. Transakcję sprzedaży musiano by przeprowadzić z kilkoma nabywcami. To na pewno wydłużyłoby cały proces sprzedaży a otrzymana cena (suma) byłaby mniejsza.
Wyjście Tesco z Europy Centralnej odbiłoby się również na wizerunku firmy.

Wydaje się, że ewentualna decyzja o sprzedaży sieci będzie zależeć od osiągniętych przychodów i zysków z działalności w Polsce za rok 2015 i możemy spodziewać się jej dopiero w pierwszej połowie 2016 roku.

Może Cię zainteresuje

Zostaw komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.