Home Wszystkie Suszarka Electrolux EW8H358SP Perfect Care 800 opinia

Suszarka Electrolux EW8H358SP Perfect Care 800 opinia

przez NaZakupy.net
1 komentarz
Suszarka Electrolux EW8H358SP Perfect Care 800

Suszarka Electrolux czy inna? Którą wybrać?

Przez ponad rok biłem się z myślami o zakupie suszarki Electrolux lub innej… Gdy tylko pojawiały się tzw. promocje temat powracał. Obniżka ceny np. o 300-400zł była na tyle atrakcyjna, że przy dodatkowych kosztach (mocowanie na pralkę i ewentualnie wymiana kaloryfera łazienkowego) zakup wydawał się atrakcyjny. Jednym z powodów odwlekania decyzji był nie tyle brak miejsca w łazience, co ewentualny remont i nieszczęsny kaloryfer, który zabierał miejsce na sensowne wstawienie suszarki.

Nadszedł w końcu czas, gdy codzienne pranie i stojąca suszarka w pokoju była już nie do zniesienia. Codzienne pranie wynikało z tego, że nie można było zrobić jednego dużego prania na 7-8 kg, ponieważ wymagało to ustawienia dwóch suszarek stojących w pokoju a to już był hardcore. W związku z tym, prawie codziennie chodziła pralka z mniejszym ładunkiem (3-4 kg). Do tego dochodziło pranie ręczników czy pościeli i zaczynało się kongo. Przy dwójce małych dzieci, gdy codziennie jest przynajmniej jedna zmiana ubrania a często dwie lub trzy sterta ubrań do prania była zawsze taka sama – duża.

Suszarka Bosch serie 6 vs suszarka Electrolux Perfect Care 800

Przez ten okres rozważałem suszarki tylko dwóch firmy: Bosch serii 6 i Electroluxa. Suszarka Bosch pasowałaby do pralki Bosch. Estetyka marek byłaby zachowana. Niestety cena suszarek Bosch serii 6 w klasie A++ i 8kg ładowności oscylowała w granicach 2600 – 2900 (w Q2 2019). Cena suszarek o porównywalnych parametrach firmy Electrolux wynosiła od 2200 do 2800 (ceny z Q2 2019). Czyli Electrolux wygrywał ceną już na wstępie.

Parametry, którymi się kierowałem to: ładowność 8kg, klasa energetyczna A++. Ważne też było dla mnie, aby programy suszenia mieszany i delikatny mogły suszyć w miarę duże (w kg) pranie. Oczywiście, program pościel, kołdra (puch) odświeżanie były również pożądane. Z takich standardów ważne jest też przypomnienie o opróżnieniu filtra i pojemnika ze skroplinami.

Szukałem też suszarki z blokadą dziecięcą tak, aby w trakcie pracy urządzenia nie można było zmienić programu czy innych ustawionych już funkcji. Oczywiście kluczową funkcją było suszenie :).

Szukając idealnej suszarki kierowałem się stosunkiem ceny, jakości i funkcji bazując na dokładnej weryfikacji specyfikacji poszczególnych modeli i opinii z sieci.

Specyfikacja suszarki do prania

Problemem była specyfikacja urządzeń w sklepach internetowych i na stronach producentów.
W sklepach opis to marketingowa papka, specyfikacja zawiera błędy lub braki. Niestety, nie jest lepiej na stronach producentów, zarówno na stronie Electroluxa jak marki Bosch. Trudno często znaleźć różnice miedzy poszczególnymi modelami tej samej serii, gdy różnica w cenie między nimi wynosi od 100 do 400 zł.

Musiałem wykonać kilka telefonów na infolinie produktowe producentów suszarek. Niestety, i tu nie było lepiej. Konsultanci korzystają ze stron WWW i sami często nie mogą wytłumaczyć informacji zawartych w specyfikacjach lub tłumaczą je źle. Na szczęście mogą się skonsultować z działem technicznym. W przypadku suszarki Electrolux serwis techniczny, potwierdził że bęben wybranej przeze mnie suszarki jest ze stali nierdzewnej. Przy innych moich pytaniach okazywało się, że posiadałem już lepszą wiedzę o danym produkcie (wiele dni spędzonych w sieci i czytaniu pobranych instrukcji).


Podsumowując to duże sklepy i producenci powinni zadbać o rzetelne i klarowne informacje o oferowanych produktach.

Suszarka Electrolux EW8H358SP PerfectCare 800

W końcu po kilku intensywnych dniach analiz, zdecydowałem się na model suszarki firmy Electrolux EW8H358SP PerfectCare 800. Wybór był podyktowany ceną, która z 2400 zł (w Q2 2019) została obniżona w jednym ze sklepów internetowych do ceny ok 2070 zł + transport gratis. Model ten wygrał z braną pod uwagę suszarką firmy Bosch w cenie ok 2750 zł (Q2 2019). 600 pln to spora różnica na korzyść Electroluxa.


Jednym z głównych minusów w przypadku Electroluxa było to, że wg specyfikacji, suszarka jest głośniejsza o 1dB niż Bosch. Dodatkowo blokada rodzicielska w przypadku modelu Electroluxa jest mało użyteczna (ale o tym w dalszej części). Firma Electrolux blokadę tę nawet nie nazywa blokadą dziecięcą tylko w opisuje w dziwny sposób. Sam opis tej „blokady” na stronach jest ogólny i niejasny.

Na korzyść suszarki Electrolux EW8H358SP przemawiała jeszcze ładowność przy programach mix i delikatny odpowiednio 6 i 4kg. Ładowność była zdecydowanie większa od ładowności oferowanej w modelu Bosch serii 6 w cenie ok 2750 zł. Model EW8H358SP PerfectCare 800 Electroluxa posiada też program pościel XL do 4,5 KG (dwa komplety pościeli) – u konkurencji jest to tylko 3kg.
„Szybka” decyzja po kilku dniach analiz, porównywania i suszarka została zamówiona. Dodatkowo zapłaciłem jedynie za wniesienie i ustawienie suszarki w łazience (bez podłączania) co wyniosło ok 60 zł. Na szczęście na tzw. styk suszarka Electrolux zmieściła się obok pralki. Jednak tak jak myślałem taki układ zajmuje zbyt dużo miejsca i suszarka będzie musiała stanąć na pralce. Tu dochodzą następne koszty czyli łącznik (od 100 do 300 zł) i wymiana kaloryfera na bardziej płaski (3-4 cm robi różnicę). Te inwestycje dopiero przede mną…

Ocena po roku użytkowania suszarki Electrolux

A teraz moje subiektywne odczucia i oceny po roku używania suszarki Electrolux.
Na plus oczywiście suszy ubrania. W końcu możemy zrobić jedno duże pranie i tego samego dnia mieć je suche. To ogromy plus i ulga w dotychczasowym procesie prania. Wszystko działa zgodnie instrukcją, czyli czujnik wilgotności i automatyczne skracanie czasu suszenia (akurat przy tym modelu ta funkcja była słabo opisana niby była, ale firma się tym nazbyt nie chwaliła jak w przypadku modelu z tej samej serii ale w cenie 2800 zł). Programy: mieszany XL (do 6kg) i pościel XL (do 4,5kg) działają perfekcyjnie – to są najczęściej wykorzystywane przez nas funkcje. Nie mam jakiś większych uwag, które dyskwalifikowałby tę suszarkę lub w jakiś sposób obniżałyby zadowolenie z jej użytkowania.

Suszarka Electrolux EW8H358SP Perfect Care 800

Natomiast jest kilka rzeczy, które firma mogłaby jednak poprawić lub sensowniej zaimplementować.

  1. Przypomnienie o wyczyszczeniu filtra na puch (kurz) – filtr w suszarce Electrolux EW8H358SP trzeba czyścic po każdym suszeniu. Przypomnienie działa na zasadzie koniec suszenia, wyświetla się ikonka informująca o konieczności wyczyszczenia filtra… I nic więcej. Nie wyczyści się od razu filtra to po wyłączeniu i ponownym włączeniu suszarki ikonka już się nie pojawia. No cóż rozwiązanie te jest bardzo ułomne tak ułomne jak ludzka pamięć ;). „Komputer” suszarki powinien przypominać o wyczyszczeniu filtra dopóki się tego nie wykona. Najprostszym rozwiązaniem byłaby konieczność wyjęcia filtra przynajmniej na 5 sekund. Tak jest w prostych ekspresach do kawy, w którym pojemnik na fusy trzeba opróżniać po kilku zaparzeniach. Konieczne jest wyjęcie pojemnika na fusy przynajmniej na 5 sekund tak, aby odblokować ekspres. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłby czujnik zabrudzenia filtra suszarki… jednak to pewnie podniosłoby cenę 😉
  2. Przypomnienie o opróżnieniu pojemnika na skropliny – działa podobnie jak w przypadku przypomnienia o wyczyszczeniu filtra na puch. Wiadomo, że trzeba to wykonać po każdym suszeniu i przypomnienie tak właśnie działa. Kończy się suszenie to wyświetla się przypomnienie. Niestety, po zmianie programu lub wyłączeniu suszarki informacja znika. Raz mi się już zdarzyło, że przy częściowo zapełnionym pojemniku na skropliny włączyłem następne suszenie. Na szczęście woda się nie przelała, ale tylko dlatego, że oba suszenia były na pół bębna (po ok 4kg). W innym przypadku woda mogłaby się przelać. Rozwiązaniem tego problemu podałem już w punkcie 1 (przypomnienie o wyczyszczeniu filtra).
  3. „Blokada dziecięca” w suszarce Electrolux EW8H358SP – niby jest, ale jakby jej nie było. Producent celowo chyba nie opisuje tej blokady jako dziecięcej. Blokada blokuje jedynie panel dotykowy. Niestety można wyłączyć suszarkę przyciskiem i zmienić pokrętłami program suszenia. (w pralce Bosch, którą posiadam blokada blokuje wszystko). Dodatkowo zbyt łatwo tę blokadę włączyć / wyłączyć. Dłuższe przytrzymanie jednego przycisku jest zbyt proste.

Patrząc przez pryzmat cena/ jakość jestem zadowolony. Jednego czego może brakować w tym modelu suszarki Electrolux to automatycznego czyszczenia wymiennika ciepła. Trzeba to robić samemu. Niestety przypomnienie o zbytnim zabrudzeniu wymiennika ciepła nie działa (a wg instrukcji jest). Trzeba o tym pamiętać i tak co około 3 miesiące dokładnie i delikatnie czyścić go odkurzaczem. Konkurencyjna marka na literę B posiada w ofercie suszarki z tą automatyczną funkcją już od około 2500 pln (w Q2 2020) ale niestety program mieszany w tych suszarkach może suszyć tylko 3kg i nie ma oddzielnego programu na pościel… coś za coś.

Czy suszarka Electrolux lub inna niszczy ubrania?

Na zakończenie chciałbym dorzucić parę zdań na temat czy suszarka do prania niszczy ubrania… pewnie w jakimś stopniu się do tego przyczynia, ale to samo można powiedzieć o pralce automatycznej. Ubranie niszczy wszystko: każdy proces prania/ suszenia jak, ale także samo noszenie 🙂 .
Oczywiście są pewne grupy materiałów, których nie powinno się suszyć w suszarce. Często kilka rzeczy odkładam do zwykłego suszenia, ale w tym przypadku wystarczy mi mała suszarka w łazience a pokój w końcu nie wygląda jak suszarnia :).
Z moich obserwacji dotyczących suszenia w suszarce to odradzam suszenie nowych ubrań po pierwszym praniu. Lepiej to wykonać po 2-3 praniach i stwierdzić czy uległy wstąpieniu po praniu. Niektóre ubrania, które na metkach mają symbol zakazu suszenia bez problemu można suszyć w programie mix (mniejsza temperatura suszenia). Bywają też ubrania, które wg producenta można suszyć w suszarce co okazuje się nieprawdą… i efekt po suszeniu jest zauważalny (rozmiar mniejszy).

Może Cię zainteresuje

1 komentarz

Kama 20 czerwca, 2021 - 23:06

Super suszarka, bardzo fajnie pracuje, jest intuicyjna w obsłudze, super dosusza ubrania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu, wybrałabym ją po raz kolejny. Jest dokładnie taka jakiej oczekiwałam.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.