Pojawił się… i czy mogłabym chcieć więcej? Do tej pory korzystałam z Samsung Galaxy Note 4 i byłam bardzo zadowolona. Zerkałam nieśmiało na zapowiedzi następcy dostępnego w Polsce – Samsung Galaxy Note 8. Przerażała mnie prognozowana cena (uważam, że cena jest kosmiczna). I cały czas mówiłam sobie, że mój Note 4 działa bardzo dobrze i jeszcze pociągnie. Kiedy mąż mi zrobił niespodziankę. Nie wahałam się ani chwili. Niemalże od raz przeszłam na wyższy model. Telefon testuję od września i myślę, że po tych kilku miesiącach mogę już o nim napisać coś sensownego.
We wpisie przeczytasz:
Samsung Galaxy Note 8 WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Moje pierwsze wrażenie? Duży, ciężki i nieporęczny. Zdecydowanie duży i nieporęczny. Wygląda zupełnie inaczej niż jego poprzednik Samsung Galaxy Note 4. Z jednej strony robi wrażenie smukłym kształtem, z drugiej strony przeraża wielkością. Ciężko go zmieścić do kieszeni czy w dedykowane miejsce w torebce. Jest duży, ale to jest właśnie jego specyfika. Jego zadaniem jest zastąpić mi tablet a w niektórych sytuacjach komputer.
Ekran
Nie napiszę tu nic o jakości szkła i rozdzielczości. Pierwsze co zrobiłam, po tym jak przyszedł telefon to było zamówienie dedykowanego Etui. Wybrałam case Samsunga dedykowany Note 8. Nie ma chyba nic gorszego niż wyobrażenie sobie stłuczonego ekranu w ulubionym telefonie. Uważam że ekran Note 8 jest mniej odporny na uszkodzenia niż Note 4. Poprzednik nosiłam cały czas w torebce i nie ma żadnej ryski. Samsung Galaxy Note 8 po 1 razie w torebce ma niewielkie zarysowanie. Może i jest niedostrzegalne, ale jest.
DZIAŁANIE
Wytrzymałość baterii i ładowanie Samsung Galaxy Note 8
Z urządzenia korzystam chyba w 100%. Mam dwie działające karty SIM, niemalże stale włączony Bluetooth oraz Wifi. A w związku z tym, że mam dwoje dzieci (w tym jedno kilkumiesięczne) ze Smartfonu korzystam częściej niż z komputera. Pełni funkcję notatnika, przenośnego urządzenia grającego, aparatu fotograficznego, stacji meteorologicznej, dysku, odtwarzacza filmów i seriali (Netflix, Showmax), edytora wideo, edytora zdjęć, edytora dokumentów urzędów i prywatnych, analizatora czynności życiowych i pulsu, asystenta ćwiczeń, nawigacji oraz małego biura do sprawdzania statystyk itp. czasami także służy do prowadzenia rozmów telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych. Mimo tak dużej eksploatacji (do tego należy dodać dziecko, które wyrywa telefon i otwiera kilkanaście aplikacji, które sobie potem pracują w tle) bateria średnio wytrzymuje cały dzień. Mimo to staram się doładowywać telefon, kiedy widzę, że zostało już około 40%. Nie chcę sytuacji, że przy małym dziecku nagle nie będę miała jak wykonać telefonu z powodu baterii. Wydaje mi się, że doładowywanie w dzień telefonu przy takiej eksploatacji nie jest tragedią. Myślę, że warto pomyśleć o kupnie zapasowej baterii (jeżeli jest taka możliwość), a w przypadku dłuższych wyjść brać ze sobą powerbank czy ładowarkę.
Bluetooth
Korzystam z tego sposobu łączności niemalże bez przerwy. Odkąd mam Samsung Galaxy Note 8 skończyły się moje problemy z łącznością z zegarkiem moto 360. Nie wiem, jaki na to miała wpływ aktualizacja Android Wear. Wiem za to, że bez problemu przełącza mi się teraz łączności Bluetooth – Wifi. Nie mam praktycznie miejsca w domu, gdzie z zegarka nie mam łączności z telefonem. Podobnie jest ze słuchawkami na Bluetooth. Telefon może leżeć, a ja chodzę z dzieckiem po całym domu i swobodnie rozmawiam.
Rysik
Rysika chyba nie trzeba przedstawiać. Genialne rozwiązanie. Można szybko robić zrzuty ekranu i dodawać ekspresowe notatki i komentarze. Świetnie nadaje się do odręcznego pisma. Samsung bardzo dobrze rozpoznaje moje gryzmoły i zamienia je na właściwy tekst. Może służyć jako odstresowywacz dla fanów rysunków. A także po prostu… jak rysik do wstukiwania literek J czy wybierania nieczytelnych butonów na niedostosowanych do ekranów stronach internetowych.
Zdjęcia i filmy
Szczerze mówiąc myślałam, że będzie lepiej. Nie widzę jakiejś rewelacji. Zresztą z dzieckiem na rękach ciężko jest mi zrobić dobre zdjęcie. Jedną ręką niezbyt fajnie trzyma się tak ciężki aparat. Nie jestem też znawcą aparatów i być może po prostu nie umiem go obsłużyć.
Dwie karty SIM Play i Orange
Nawet się nie spodziewałam, że to taka fajna opcja. Osobiście jestem abonentem Play. Firmę lubię. Niestety, przełączanie się sieci w roamingu krajowym i utrata dobrej łączności transmisji danych irytuje mnie do potęgi. Wyłączenie roamingu krajowego nie pomaga (wtedy w połowie mieszkania nie mam zasięgu). A każdorazowe szukanie sieci (aby włączyć LTE) po wejściu do garażu czy wyjściu na klatkę schodową jest czasochłonne. Postanowiłam przetestować dwie karty SIM. Kupiłam starter Orange do Internetu. Dostałam jakieś bonusy na kilka miesięcy i jak na razie działa super. Ja nie muszę ciągle przełączać sieci a prawie cały czas jestem w zasięgu telefonicznym i mam niezakłóconą transmisję danych. Żadnych problemów. Jedynie przy wysyłaniu MMS mam pytanie o przełączenie sieci (zresztą robię to tak rzadko, że mi to nie przeszkadza).
ODCZUCIA EMOCJONALNE
Nie wiem, czy można to powiedzieć o urządzeniu… ale tak uwielbiam ten telefon i bardzo się cieszę, że dostałam taki prezent od męża. Wiem, że tańsze czy bardziej budżetowe zamienniki też by pewnie mogły zaspokoić moje potrzeby. Z tymże mam trochę doświadczenia ze smartfonami i kiedy przesiadłam się na Note 4 to widziałam kolosalną różnicę. Niby wszędzie jest Android, ale szybkość i jakość działania zupełnie inna. Jak się raz pracowało na lepszym sprzęcie to nie chce się wrócić do trochę gorszego.
Co uwielbiam?
Pisanie odręczne, dyktowanie notatek, które zamieniane są na pismo bez problemu i Rysik.
Samsung DEX
Wraz telefonem dostałam stację Samsung DEX, ale myślę, że to na inną recenzję. Teraz napiszę, że Note 8 świetnie współpracuje z Dex. Mam uwagi tylko do odtwarzania Netflixa przez stację. Co jakiś czas trzeba wykonać reset telefonu… nie do końca wiem dlaczego. Oglądając VOD bez DEX i HDMI nie mam takiego problemu.
PODSUMOWANIE
To jest telefon idealny dla mnie. Mógłby być jedynie bardziej poręczny. Niestety ma kilka wad: ekran (podatny na zarysowania) i muszę powiedzieć, że cena. Głupio brzmi dodawanie ceny do wad, ale myślę, że aktualna kwota jest zdecydowanie za wysoka. Rozumiem, że składają się na nią jakość, elementy oraz cała strategia biznesowa, ale… jest to ale J. Przy zakupie warto pomyśleć o dodatkowej baterii lub powerbanku.
Ogólnie jestem bardzo zadowolona.
Dane Techniczne:
Procesor
-
Taktowanie procesora: 2.3GHz, 1.7GHz
- Typ procesora: Ośmiordzeniowy
Wyświetlacz
-
Wielkość wyświetlacza: 160.5mm (6.3″ pełny prostokąt) / 158.5mm (6.2″ zaokrąglone rogi)
-
Rozdzielczość wyświetlacza: 2960 x 1440 (Quad HD+)
-
Technologia wyświetlacza: Podwójnie zakrzywiony Super Amoled
-
Głębia kolorów wyświetlacza: 16M
-
Rysik Spen: Tak
Aparat
-
Rozdzielczość aparatu: 12.0 Mpix + 12.0 Mpix
-
Jasność aparatu: F1.7 , F2.4
-
Auto Focus: Tak
-
Kamera tylna – Optyczna stabilizacja obrazu: Tak
-
Kamera tylna – Zoom: Zoom Optyczny 2x, Zoom Cyfrowy 10x
-
Rozdzielczość przedniego aparatu: 8.0 Mpix
-
Jasność przedniego aparatu: F1.7
-
Kamera przednia – Auto Focus: Tak
-
Lampa błyskowa aparatu: Tak
-
Rozdzielczość nagrywania wideo: UHD 4K (3840 x 2160), 30 klatek/sekundę
Pamięć
-
Wielkość RAM (GB): 6
-
Wielkość ROM (GB): 64 GB
-
Dostępna pamięć (GB)*: 51.2 GB
-
Zewnętrzna pamięć: MicroSD (do 256GB)
Ilość rzeczywistej pamięci jest niższa niż podana w specyfikacji z uwagi na zainstalowane oprogramowanie i może różnić się w zależności od wersji telefonu. Pamięć systemowa – pamięć zajęta poprzez dane systemowe i operacyjne wgrane na telefon.
Sieć
-
Ilość gniazd SIM: Dual SIM
-
Rozmiar Karty SIM: Nano-SIM (4FF)
-
Typ gniazda SIM: SIM 1 + Hybrid (SIM lub MicroSD)
-
Sieci: 2G GSM, 3G WCDMA, 3G TD-SCDMA, 4G LTE FDD, 4G LTE TDD, 2G GSM, GSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900
-
3G UMTS: B1(2100), B2(1900), B4(AWS), B5(850), B8(900)
-
3G TD-SCDMA: B34(2010), B39(1880)
-
4G FDD LTE: B1(2100), B2(1900), B3(1800), B4(AWS), B5(850), B7(2600), B8(900), B12(700), B13(700), B17(700), B18(800), B19(800), B20(800), B25(1900), B26(850), B28(700), B32(1500), B66(AWS-3)
-
4G TDD LTE: B38(2600), B39(1900), B40(2300), B41(2500)
Pasma obsługiwanej sieci mogą się różnić w zależności od regionu oraz operatorów.
Łączność
-
ANT+: Tak
-
Interfejs USB: USB typu C
-
Wersja USB: USB 3.1 Gen 1
-
Technologia określania lokalizacji: GPS, Glonass, Beidou, Galileo
-
Gniazdo słuchawkowe: 3.5mm Stereo
-
MHL: Nie
-
Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac 2.4G+5GHz, VHT80 MU-MIMO,1024-QAM
-
Wi-Fi Direct: Tak
-
Wersja Bluetooth: Bluetooth v5.0 (LE up to 2 Mbps)
-
NFC: Tak
-
Synchronizacja z PC
Czujniki
Akcelerometr, Barometr, Czytnik linii papilarnych, Czujnik żyroskopowy, Czujnik geometryczny, Czujnik pola magnetycznego, Pulsometr, Skaner tęczówki oka, Czujnik koloru RGB, Czujnik nacisku, Czujnik zbliżeniowy
Parametry fizyczne
-
Wymiary (WxSxG, mm): 162.5 x 74.8 x 8.6
-
Waga (g): 195
Bateria
-
Czas pracy – transmisja (3G) (Godz.): Do 12
-
Czas pracy – transmisja (LTE) (Godz.): Do 13
-
Czas pracy – transmisja (Wi-Fi) (Godz.): Do 14
-
Czas pracy – odtwarzanie video (Godz.): Do 16
-
Pojemność baterii (mAh): 3300
-
Bateria wyjmowana: Nie
-
Czas pracy – słuchania muzyki (Godz.): Do 47
-
Czas pracy – słuchania muzyki (Godz., Always On Display wyłączone): Do 74
-
Czas pracy – rozmowa (3G WCDMA) (Godz.): Do 22
Audio i Wideo
-
Format odtwarzania wideoMP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
-
Rozdzielczość odtwarzania wideoUHD 4K (3840 x 2160), 120 klatek/sekundę
-
Format odtwarzania audioMP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DFF, DSF, APE
Źródło: Samsung Galaxy Note 8 – specyfikacja