Home Sport Pulsometr Polar H7 Bluetooth Smart – Recenzja

Pulsometr Polar H7 Bluetooth Smart – Recenzja

przez NaZakupy.net
5 komentarzy

Monitor pracy serca Polar H7 – Heart Rate Sensor

Do tej pory korzystałam z pulsometru nadgarstkowego w zegarku MOTO 360 2nd. Niestety, w miarę jedzenia apetyt rośnie i obecnie pulsometr nadgarstkowy w MOTO przestał spełniać moje oczekiwania. Jestem na takim etapie życia, w którym podczas aktywności fizycznej powinnam na bieżąco monitorować pracę serca, aby nie przekroczyć określonych wartości. Niestety, pulsometr nadgarstkowy, który posiadam nie podawał mi dokładnych wyników. Postanowiłam poszukać czegoś innego. Zdecydowałam się na zakup pulsometru napiersiowego. Nie chciałam wydać majątku, bo też nie jestem wyczynowym sportowcem, raczej amatorem, który potrzebuje pulsometru do monitorowania pracy serca podczas treningu wzmacniającego, aerobowego i później do jazdy na rowerze. Wahałam się między Sigmą a Polar H7. Wybrałam pulsometr Polar, ponieważ jest zdecydowanie popularniejszy w sieci 🙂  i łatwiej ewentualnie uzyskać komentarze na forach internetowych bądź wśród znajomych.

Wątpliwości miałam jedynie do tego, czy pomiar tętna z pasa będę mogła odczytać na moim smartwatchu. Na ten temat nie mogłam znaleźć wystarczających informacji. Okazało się, że bez problemu odczytuję dane z nadajnika na zegarku, o tym trochę niżej 🙂

Inne nazwy:

Nadajnik na klatkę piersiową Polar Bluetooth Smart

Polar Nadajnik Wearlink z Bluetooth Smart H7

CENA: ok. 200 złotych

Pulsometr Polar H7 – wygląd i noszenie

Jak wygląda pulsometr z pasem napiersiowym? Składa się z dwóch elementów:

  • z pasa napiersiowego (dostępnego w kilku kolorach)
  • i nadajnika Bluetooth Smart.

Zdecydowanie nie jest to biżuteria na plażę, ale w praktyce pas jest bardzo wygodny. Można go regulować i nie uciska.

Pas można prać w 40 stopniach. Na bieżąco można go przepłukiwać wodą. Sam nadajnik przecieramy suchą szmatką.

pulsometr polar h7

Jak działa?

Przed rozpoczęciem pracy z pulsometrem należy zwilżyć wodą miejsca na pasku, na którym widoczne są elektrody (ta plastikowa część po wewnętrzej stronie). Do bardziej intensywnych treningów używam żelu do EKG i USG (3-4 złote w aptece). Zauważyłam, że przy dłuższych i bardziej wyczerpujących (napotnych) ćwiczeniach, pas zwilżony jedynie wodą zaczyna gubić połączenie bluetooth. Problem rozwiązał właśnie żel do EKG/USG.

Pulsometr Polar należy założyć poniżej mięśni klatki piersiowej, czyli pod biustem. Oczywiście kostkę należy przypiąć do paska. To właśnie ona wysyła sygnał bluetooth do naszego smartfona. Po każdym użyciu, należy ją odpiąć od paska. Pozwoli to na oszczędność baterii. Na razie mam pasek od miesiąca i nie jestem w stanie powiedzieć jak długo trzyma bateria.

Współpraca Polar H7 bluetooth ze smartfonami

Chyba jest to najważniejszy punkt działania pasa napiersiowego. Czy pracuje z wybranym urządzeniem i jak wygląda łączność bluetooth Smart?

Czym jest Bluetooth Smart?

Mówiąc w skrócie, urządzenia, które korzystają z Bluetooth Smart zdecydowanie dłużej pracują na swojej baterii. W kwestii zasięgu łączności ciężko mi jest się wypowiedzieć, bo dużo zależy od naszego mieszkania, siłowni, przeszkód, które sygnał spotyka po drodze. Ja zwykle korzystam z urządzeń które są raczej blisko siebie :). Np. znajdują się w tym samym pomieszczeniu.

Pulsometr H7 Android

Jako fanka i użytkowniczka telefonów z Androidem, właśnie od tego urządzenia zaczęłam swój test. Na pierwszy rzut poszedł Samsung Galaxy Note 4 (wersja systemu Android 6.0.1), który widnieje w specyfikacji kompatybilnych urządzeń z pulsometrem Polar H7.

Postępowałam zgodnie z instrukcją. Pobrałam aplikację Polar Beat. Bez problemu połączyłam się z nadajnikiem. Co ciekawe, producent zastrzega, że nadajnik nie pojawia się na liście urządzeń Bluetooth. U mnie się pojawił :).

Podobnie bez żadnego problemu połączyłam się z Nexusem 5.

W przypadku obu telefonów chciałam przetestować działanie nie tylko z pulsometrem Polar H7, ale także z aplikacjami, z którymi docelowo będę korzystać. Mowa tu oczywiście o popularnych aplikacjach Android Wear, takich jak: Endomondo, Runtastic. Z racji tego, że chwilo raczej nie biegam, nie sprawdzałam wersji premium Strava.

Pulsometr H7 iPhone 6 i iPad

Podobnie przetestowałam łączność bluetooth nadajnika z iPhone 6 oraz iPad. Z tymże w przypadku iPada, musiałam pobrać aplikację Polar Beat, Endomondo oraz Runtastic jako iPhone. Użytkownicy appstore zapewne wiedzą o co chodzi. W przeciwnym razie aplikacji nie widać na liście produktów w sklepie.

Na obu urządzeniach pulsometr Polar łączył się z aplikacjami bez problemu. Dodatkowo na iPadzie widać go było na liście urządzeń bluetooth. Osobiście mam wrażenie, że łączenie pulsometru z urządzeniami iOS przebiega szybciej!

Pulsometr do Endomondo

Zarówno na Androidzie jak i iOS sprawdzałam działanie z Endomondo. Tak się składa, że w Endomondo jestem użytkownikiem Premium. Zależało mi na tej aplikacji, ponieważ łączy się z Android Wear, a co za tym idzie, ćwicząc mogę sprawdzać, czas, tempo i tętno korzystając ze smartwatcha. Zastanawiałam się, czy Endomondo na zegarku pokaże mi tętno z pulsometru nadgarstkowego czy z monitora pracy serca Polara. Okazało się, że po połączeniu Endomondo z pulsometrem, na zegarku odczytuję na bieżąco pomiar z nadajnika H7! I oto właśnie mi chodziło. Mogę iść na zajęcia fitness i nie muszę co chwilę zerkać na telefon, aby sprawdzać, czy tętno nie idzie mi niebezpiecznie w górę.

Polar H7 łączy się z Endomondo błyskawicznie. Używając żelu, nie zauważyłam, przestojów czy chwilowego braku połączeniu lub braku odczytów (jak w przypadku pulsometru z zegarka). Czasami spowolniony jest sam odczyt tętna o kilka sekund na Androidzie, ale mam wrażenie, że jest to kwestia urządzenia odbierającego sygnał, a nie aplikacji, ponieważ na iPadzie opóźnienie jest znacznie krótsze. W przypadku Endomondo ważne jest to, że nawet nie będąc użytkownikiem premium możemy śledzić pomiar tętna. Jedynie wykres po treningu nie będzie dostępny.

Mówiąc krótko Polar H7 jest idealnym pulsometrem do Endomondo!

Polar H7 Runtastic

Z aplikacją Runtastic mam trochę bardziej skomplikowaną sprawę. Tu musimy rozróżnić, że jest Runtastic PRO i Runtastic (z wersją premium). Dane z pulsometru odczytywane są ogólnie w wersjach płatnych. Kiedy testowałam MOTO 360 to przez kilkanaście minut byłam użytkownikiem premium (zrezygnowałam z subskrypcji, gdyż runtastic nie odczytywał tętna z mojego smartwatcha), dzięki temu teraz także mogłam sprawdzić, czy H7 łączy się z tymi aplikacjami. Łączy się, ale na więcej szczegółów musicie poczekać, aż zdecyduję się ponownie zostać członkiem premium :P.

Ogólnie, aby połączyć pulsometr z Runtastic wybieramy Ustawienia à Tętnoà Runtastic HR Combo Monitor. Dużym plusem Runtasic jest to, że w mojej ocenie ma dokładniejsze przeliczanie spalonych kilokalorii na podstawie parametrów pulsu. Według mnie są one bardziej prawdopodobne niż w Endomondo czy Polar Beat. To taka ciekawostka dla tych, którzy chcą korzystać z pulsometru głównie po to, aby monitorować spalone kcal J.

Pulsometr H7 a sprzęt na siłowni

Pulsometr Polar H7 kompatybilny jest z urządzeniami, które wykorzystują transmisję GYMLINK. Takie urządzenia są często na wyposażeniu wielu siłowni. Kupując nadajnik, w ogóle takiej funkcji nie brałam pod uwagę. Jakie było moje zdziwienie, kiedy weszłam na bieżnię i momentalnie pulsometr połączył się z urządzeniem. W tym samym czasie pomiar był odbierany zarówno na smartfonie jak i mogłam monitorować pracę serca na bieżni. Okazało się, że to całkiem przydatna funkcja.

pulsometr polar i gymlink

Nadajnik Bluetooth a inne pulsometry na Sali

Ćwicząc samemu, raczej nie zastanawiam się, czy przypadkiem nie odbieram odczytów z innych urządzeń. Na zajęciach fitness postanowiłam sprawdzić, czy łączę się ze swoim urządzeniem. Okazało się, że na sali z pulsometrów Polara korzystało kilka osób. Jednak z połączeniem nie było problemu. Każdy pulsometr Polar swój indywidualny numer, który nadrukowany jest na nadajniku. Jeżeli mamy wątpliwości, czy łączymy się z odpowiednim, wystarczy sprawdzić numer.

Podsumowanie

Z Pulsometru Polar H7 korzystam od miesiąca. Jak na razie jestem bardzo zadowolona. Nadajnik nie rozłącza się, nie zawiesza. Współpracuje z wybranymi przeze mnie aplikacjami. Pracę serca mogę kontrolować z poziomu smartwatcha z Android Wear. Pas jest wygodny, nie ciśnie i nie wbija się.

Dzisiaj monitor pracy serca firmy Polar mogę polecić z czystym sumieniem. W moim przypadku, tego typu gadżety motywują mnie do pracy nad sobą. Jeżeli nadal będę czuła motywację i będę chciała uprawiać sport, to w przyszłości zainwestuję w inne akcesoria. Być może nawet tej samej firmy. Minusem gadżetów sportowych jest oczywiście ich wysoka cena. O ile wytrawnego sportowca cena nie odstrasza, to osobę, która jest na początku swojej przygody ze sportem, może trochę zniechęcić.

 

P.S. Kobiety zamiast paska mogą skorzystać ze sportowego stanika jak np. Kalenji do biegania z Decathlonu. Działa.

Jak wymienić pasek na klatkę piersiową do pulsometru?

Może Cię zainteresuje

5 komentarzy

Natalia 29 lipca, 2017 - 11:49

M zegarek polara A300 juz 4 lata razem z pylsometrem h7. Ogólnie jestem bardzo zadowolona lecz ciagle wkurzam sie na pulsometr h7. Coprawda mierzy swietnie puls ale chodzi mi o baterie. Wymiana jej to jakis koszmar! Kto wymyślił tak durna klapkę z tylu pulsometru ktora jest zrobiona z mega miekkiego plastiku u odkrecajac ja niszczy się. Po 2 latach nie moglam odkrecic pokrętła bo nie bylo jak, wglebienie na 5 złotówkę praktycznie sie tak porozjezdzalo ze niebylo gdzie zachaczyc aby ja odkrecic. Zadzwoniłam do serwisu u kazali mi przyslac sprzęt aby wymienić klapke nowa. No super ale narazilo mnie to na koszty wysyłki w obie strony i czas oczekiwania w którym nie moglam robuc pomiarow a bez zegarka czuje sie jak bez reki. Oczywiście po wymianie chwilę bylo ok po czym tak jak jest napisane po treningu odpinalam nadajnik od paska to mi sie powyrywaly te napy po jakims czasie! Musialam dokupic sam pasek koszt 90 zk. Masakra. No i po kolejnym ponad roku uzywania klapka od baterii znowu sie wyrabia czyli juz odkrecam ja ponad godzinę az rycze z wściekłości bo gowna odkrecic nie mogę tak jest wyrobiona… Po nayczce z zrrwanymi napami przestalam odpinac pulsometr od paska i myje imijajac pulsometr pod bieżącą wodą i mydlem. Bateria trzyma krotko po 3 tyg jest do wymiany. A teraz mi pulsometr nagle przestal dzialac w ogóle nie laczy sie z zegarkuem. Tak po prostu. Odlozylam po treningu a na drugi dzień juz koniec. Myślałam ze bateria ale okazuje sue ze nawet wymuana niepomaga. Jestem wsciekla po prostu bo yen zegarek bez pulsometru jest bez sensu

Odpowiedz
NaZakupy.net 13 sierpnia, 2017 - 20:07

fakt, ostatnio mąż musiał mi wymienić baterię, bo wcale nie odkręcało się tej klapki tak prosto jak wynikało z instrukcji.

Odpowiedz
NaZakupy.net 13 sierpnia, 2017 - 20:09

niestety h7 nie testowałam z zegarkiem polara. Za to zauważyłam, że muszę uwazać, jeżeli używałam go z kilkoma urządzeniami na bluetooth.

Odpowiedz
Marcin 29 czerwca, 2022 - 07:47

Aby wydłużyć działanie baterii trzeba zawsze ściągać nadajnik z paska po treningu, czujnik wtedy się wyłącza. Jeżeli komuś się zdarzy ze czujnik podaję fałszywe dane np raz 200 ppm innym razem 85 itp. To znaczy że plastik na pasku pękł i trzeba kupić nowy.

Odpowiedz
Marcin 29 czerwca, 2022 - 07:52

Trzeba mieć pecha. Mi bateria starcza na 3M jak zacząłem ściągać z paska to 9M nawet. Klapka trochę się wyrabia, ale po przekręceniu trzeba delikatnie paznokciem podwarzyc i się otwiera. Mam już prawie 7 lat i daje rady, tylko 2 razy oadrk wymieniałem.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.