Home Wszystkie Prostownik / ładowarka Ultimate Speed ULGD 3.8 A1 – opinia

Prostownik / ładowarka Ultimate Speed ULGD 3.8 A1 – opinia

przez NaZakupy.net
3 komentarze
Ultimate Speed ULGD 3.8 A1

[tabs] [tab title=”Tab 1″] Content [/tab] [tab title=”Tab 2″] Content [/tab] [/tabs]Prostownik / ładowarka Ultimate Speed ULGD 3.8 A1 to tani prostownik procesorowy do ładowania akumulatorów 6V i 12V. Ładowarka ta jest dostępna sezonowo w sklepach LIDL (na ogół w okresie zimowym). Cena w sklepie LIDL w lutym 2018 wynosiłą 59 zł. Natomiast w sieci identyczna ładowarka kosztuje od 69 zł do 101 zł (ceny z serwisu Allegro).

 

Prostownik Ultimate Speed ULGD 3.8 A1 służy do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych 6V (1,2Ah-14Ah) i 12V (1,2Ah-120Ah) czyli praktycznie wszystkich wykorzystywanych w motocyklach, kładach, traktorkach ogrodowych itp. i oczywiście w samochodach osobowych. Wg producenta prostownikiem tym można również  ładować  akumulatory w technologii  AGM (Absorbent Glass Mat – czyli z matami pochłaniającymi elektrolit) a także akumulatory żelowe (z elektrolitem żelowym). W sieci opinie o możliwości ładowaniem prostownikiem  ULGD 3.8 A1  akumulatorów żelowych są podzielone. Myślę, że tak wrażliwe i drogie akumulatory żelowe powinny być jednak ładowane bardziej zaawansowaną ładowarką. Ta ładowarka to typowy produkt konsumencki do ładowania rozładowanych akumulatorów prywatnych pojazdów.

 

Do tej pory używałem prostownika THR-549 6A R.M.S. . Robiłem to sporadycznie (raz na 2-3 lata) i jakoś dawał radę. Natomiast nigdy nie wiedziałem czy faktycznie ładowanie akumulatora było zakończone pomyślnie. 4 informacyjnie diody o poziomie załadowania akumulatora nie dawały jasnej odpowiedzi.  Do zakupu prostownika ULGD 3.8 A1 zostałem zmuszony przez okoliczności: potrzebowałem dłuższych kabli przyłączeniowych bieguna dodatniego i ujemnego, temperatura ładowania oscylowała na poziomie od 5 do 7 stopni Celsjusza (hala garażowa a na zewnątrz zima) i wymagałem bardziej precyzyjnego ładowania. Te wszystkie potrzeby spełnił prostownik z LIDLa… choć głównie przeważyło to, że do sklepu miałem niecały kilometr i akurat zalegał w sklepie. Do produktów elektrycznych/elektronicznych itp. z LIDla podchodzę z rezerwą. Kilka z nich użytkowałem i nawet jako nowe ich funkcjonalność odbiegała od średniej podobnych produktów na rynku. No, ale wiadomo coś za coś i niska cena niesie za sobą ryzyko 😉 .

 

Prostownik Ultimate Speed ULGD 3.8 A1 posiada cztery programy ładowania i kilka innych funkcji:

  1. Program 6V (7,3V / 0,8A)
  2. Program motocyklowy 12V  dla pojemnośći poniżej 14,4Ah (14,4 / 0,8A)
  3. Program standardowy dla akumulatorów samochodowych 12V o pojemności 14Ah do 120Ah (14,4V / 3,8A)
  4. Program w niskich temperaturach dla akumulatorów 12V o pojemności 14Ah do 120Ah (14,7V / 3,8A) lub do ładowania akumulatorów AGM (czy również żelowych? – takiej informacji nie ma)
  5. Automatyczna funkcja regeneracji akumulatora
  6. Funkcja ładowania podtrzymującego ( automatycznie przełącza się na nią po naładowaniu akumulatora)
  7. Funkcja ochronna urządzenia na wypadek zwarcia itp.
Prostownik / ładowarka Ultimate Speed ULGD 3.8 A1

Prostownik / ładowarka Ultimate Speed ULGD 3.8 A1

Mój akumulator w samochodzie wg komputera pokładowego był wyczerpany (po włożeniu kluczyków do stacyjki wyskakiwał monit o wyczerpanym akumulatorze). Dało się odpalić jednak ryzyko, że kilka dni na siarczystym mrozie (standardowo parkuję pod chmurką) może doprowadzić do unieruchomienia samochodu na dobre. Samochód na czas ładowania wprowadziłem do hali garażowej, rozłączyłem akumulator od instalacji i podłączyłem prostownik. Na wyświetlaczu pojawiła się ikonka stanu naładowania akumulatora (dwie kreski na cztery możliwe czyli nie było tragicznie). Włączyłem program ładowania w warunkach niskich temperatur prostownik rozpoczął proces ładowania.

Ładowanie akumulatora - Ultimate Speed ULGD 3.8 A1

Ładowanie akumulatora – Ultimate Speed ULGD 3.8 A1

Byłem pewny, że czas ładowania będzie dość długi (tak ze 12h). Byłem zdecydowany odłączyć akumulator po 10h, aby nie zostawiać procesu bez żadnej kontroli na noc. Bardzo się zdziwiłem, że prostownik naładował akumulator do pełna w 7h! Wow! byłem pod wrażeniem… Oczywiście wynikało to pewnie z tego, że akumulator miał małą pojemność bo jedynie 35Ah. Prostownik zdał egzamin  w dość niekorzystnych warunkach (niska temperatura) szybko doładował akumulator z czego jestem bardzo zadowolony.  Niestety w instrukcji nie jest wytłumaczone w jaki sposób osiąga tak dobry rezultat w niskiej temperaturze więc niewiadomą jest wpływ takiego ładowania na trwałość akumulatora.

 

Reasumując prostownik Ultimate Speed ULGD 3.8 A1 wart jest swojej ceny, ale trzeba pamiętać, że jest to produkt konsumencki i do okazjonalnego użytkowania. Bardziej wymagające akumulatory żelowe powinny być ładowane do tego przeznaczonymi ładowarkami…

 

Instrukcja obsługi 

 

 

Może Cię zainteresuje

3 komentarze

joker 23 stycznia, 2019 - 20:31

🙂 Taaaa, ma taki sam prostownik – 48h ładowania trochę większego akumulatora i …. auto nie odpaliło. Dopiero rozruch przy podłaczonym prostowniku uruchomił rozrusznik. 1/2h jazdy i auto pali bez problemu. Wniosek – prostownik jest do d… albo bardzo małych akumulatorów. Właśnie pożyczyłem od kolegi najtańszy CTEK (i tak 3x droższy od tego z Lidla i podłączyłem przez amperomierz.
Wnioski:
– 3 tryby pracy to totalna fikcja – w każdym trybie prąd ładowania 0,79A.
– Za ile kupiłeś tyle dostałeś – prąd ładowania CTEK – 2,49A

Odpowiedz
Kriss 14 grudnia, 2020 - 15:08

Mam taki tylko starsza wersja bez wyświetlacza.
Po 3 latach to g… padło.
Nie można zmienić trybu, właściwie tylko po właczeniu można zobaczyć że jest w gotowości, przycisk MODE wcale nie zmienia trybu, praktycznie prostownik nie reaguje na wciskanie tego przycisku, czasami po jakimś czasie sam się przełaczy ale wybiera z reguły akumulator motocyklowy – PORAŻKA !!!

Odpowiedz
Karol 17 stycznia, 2021 - 00:29

Wystarczy wymienić mikrostyk na płytce i znów będzie działać.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.