691
Obsługa klimatyzatora jest bardzo prosta. Wszystko wykonuje się za pośrednictwem pilota, a gdy pilot z jakiś powodów nie działa (np. brak baterii) to na jednostce wewnętrznej jest panel sterowania. Nie miałem potrzeby z niego korzystać, więc o tej możliwości sterowania klimatyzatorem się nie wypowiem. Na szczęście pilot sprawuje się doskonale. Klimatyzator LG A18RL oprócz funkcji schładzania ma też inne jak:
Podsumowanie:
Czy mogę polecić ten model? Oczywiście, że tak!
Model LG A18RL ARTCOOL Inverter V to domowy klimatyzator z jednostką zewnętrzną przeznaczony do pomieszczeń do 50m².
W Polsce lato bywa upalne, ale krótkie. Gorących dni, czyli takich powyżej 30°C, jest na ogół kilkanaście. Większość letnich dni oscyluję między 20° a 27°C. W porównaniu z krajami południowej Europy, gdzie okres gorąca może trwać nawet kilka miesięcy, to kupno klimatyzatora do mieszkania / domu w Polsce może wydawać się zbędnym luksusem. Są sytuacje, kiedy taki luksus może okazać się potrzebny. Np. kiedy nasze mieszkanie przez większość dnia jest nasłonecznione a my nie tylko w nim mieszkamy, ale też pracujemy.
Osobiście nie znam się na klimatyzacji. Na szczęście, sieć dostarcza wiele informacji i porad. Wybór urządzeń też jest spory, od tych najdroższych po najprostsze i „tanie”, więc można coś ciekawego wybrać. Generalnie specjaliści odradzają zakup przenośnych klimatyzatorów. Mój wybór padł na klimatyzator LG A18RL Artcool Mirror Inverter V (mam wrażenie, że im większy dział marketingu firmy tym dłuższa nazwa produktu 😉 o mocy 5,2Kw. Wybrany klimatyzator posiada zewnętrzną jednostkę chłodzącą (duże urządzenie, które stoi na zewnątrz, np. na balkonie). Docelowo klimatyzator był przeznaczony do pokoju z aneksem kuchennym i korytarzem / przedpokojem, w sumie około 40m² powierzchni. Według producenta jego moc zapewnia schłodzenie pomieszczenia do 50m². Okazało się, że jest wstanie schłodzić całe mieszkanie czyli ok 90m². Ważne jest, aby wszędzie były pozamykane okna. Zajmuje mu to dłuższy czas, ale o dziwo daje radę.
Zastanawiałem się też nad modelem mniejszym LG A12LL o mocy 3,5Kw. Jednak na powierzchnię 40m², moc 3,5Kw wydawała się niewystarczająca. Przyjmuje się, że na każde 10m² standardowego pomieszczenia wymagany jest 1 Kw mocy chłodzącej. Być może schłodziłbym bez problemu docelowe 40m² i tym, mniejszym klimatyzatorem. Mogłoby się to jednak wiązać z tym, że model o mocy 3,5Kw musiałby pracować na maksymalnym obciążeniu. Na tym koniec informacji technicznych :).
Klimatyzator został zainstalowany przez firmę od systemów klimatyzacyjnych. Po kliku godzinach pracy jednostka wewnętrzna zawisła na ścianie a po drugiej stronie, na balkonie, stanął agregat… No cóż, na zdjęciach w sieci wydawał się znośnej wielkości.. , ale moc 5,2Kw potrzebuje odpowiedniego opakowania.. . Jednostka zewnętrzna jest po prostu duża (wg żony ogromna)… Na szczęście nasz balkon do najmniejszych nie należy. Część wewnętrzna, czyli to co wisi w pokoju nie rzuca się w oczy. Dzięki sensownemu designowi wkomponował się w wystrój mieszkania. Wybrałem model o kolorze czarnym. W rzeczywistości jest raczej grafitowy. Standardowy wygląd (kolor biały) jest o 500-700 zł tańszy.
Obsługa klimatyzatora jest bardzo prosta. Wszystko wykonuje się za pośrednictwem pilota, a gdy pilot z jakiś powodów nie działa (np. brak baterii) to na jednostce wewnętrznej jest panel sterowania. Nie miałem potrzeby z niego korzystać, więc o tej możliwości sterowania klimatyzatorem się nie wypowiem. Na szczęście pilot sprawuje się doskonale. Klimatyzator LG A18RL oprócz funkcji schładzania ma też inne jak:
• ogrzewanie (tylko gdy temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej -10°C)
• wentylacji (przewietrzanie pomieszczenia)
• odwilżanie (usuwanie wilgoci)
Jako, że jest upalne lato, korzystam jedynie z funkcji chłodzenia. Raz czy dwa wykorzystałem funkcję odwilżania i faktycznie działa. Ogrzewanie sprawdzę dopiero kiedy nastaną chłodne dni a nie włączą jeszcze CO. Dodatkowo jest też kilka innych funkcji jak: szybkie schładzanie pomieszczenia, tryb cichej pracy jednostki zewnętrznej, ustawienia czasowe pracy, tryb oszczędzania energii. Oczywiście sterować też możemy siłą nawiewu. Niestety, najmniejsza moc nawiewu wg mnie jest zbyt silna.
W tym modelu oprócz regulacji kierunku nawiewu w pionie możemy też regulować nawiew w poziomie (lewo, prawo itp.). Klimatyzator ten posiada filtry 3M i filtr antybakteryjny. Dodatkowo ma też jonizator i gdy jest włączony ma wspomagać usuwanie bakterii. No cóż, czy faktycznie tak jest? Trudno mi jest powiedzieć, bakterie są zbyt małe :). Trzeba wierzyć zapewnieniom producenta. Na pewno jest mniej kurzu w pomieszczeniu. Inną przydatną funkcją jest samooczyszczenie filtrów. Nie zwalnia to jednak od przeglądu i czyszczenia przez serwis zewnętrzny raz w roku przed okresem letnim.
Fajną opcją jest możliwość sterowania klimatyzatorem zdalnie przez aplikację AC Mobile Control w smartphone’ie. Niestety, aby z tego skorzystać, trzeba dokupić dodatkowy moduł komunikacyjny LG Gate. Cena około 500 zł… może się kiedyś na to zdecyduję…
Z klimatyzatora korzystam od czerwca. Z pewną obawą czekam na rachunek za prąd. Zestawienie obejmujące zużycie energii za czerwiec było w normie. Z tymże wtedy klimatyzacja była włączana rzadko. W sierpniu chodzi już codziennie od 3 do 7 godzin. Czy rachunek mnie powali z nóg? Oby nie :).
Podsumowanie:
• moc 5/5
• funkcje 5/5
• nawiew 4/5
• wygląd jednostki wewnętrznej 5/5
• hałas (jest cichy, jednostka zewnętrzna pracuje czasami w nocy i nikt się jeszcze nie skarżył) 5/5
• zużycie energii / rachunek ? (po sezonie będzie kalkulacja)
• cena 3/5
Średnia ocena (bez kosztów energii): 4,5
Czy mogę polecić ten model? Oczywiście, że tak!
Czy jest lepszy od innych na rynku? Tego nie wiem, na pewno na plus jest dużo, przydatnych funkcji a w porównaniu z innymi markowymi klimatyzatorami jego cena jest przystępna co nie znaczy, że jest tani.
Aktualizacja 01.08.2018.
Po kilku latach mogę ocenić inne aspekty użytkowania:
- Zużycie energii 4/5 (klimatyzator chodzi od kilku do 10 godzin dziennie w dni gorące lub słoneczne). W sezonie średnio 20 dni na miesiąc. Ogólne rachunki są niższe niż zimą (w zimie ogrzewanie to zwyczajna instalacja wodna CO). Nie dałem 5/5 z uwagi, że klimatyzator nie jest używany non-stop.
- awaryjność / usterki 3/5
- niestety dość szybko ( po 6 miesiącach) uległo zepsuciu funkcja regulacji nawiewu powietrzu w poziomie (w lewo / prawo). Mechanizm sterujący „łopatkami” przestał działać a proces zniszczenia został dokończony przez serwisanta…
- po dwóch latach przestał działać jonizator (powód jeszcze nie został zdiagnozowany)